اخبار

زدن ماسک و هفت روش جهت جلوگیری از بخارگرفتگی عینک

در حالی که این روزها بر اساس تاکید سازمان بهداشت جهانی (WHO) و وزارت بهداشت و درمان، ماسک زدن بهترین راه جهت جلوگیری از انتقال ویروس کرونا محسوب میشود، میلیون ها نفر از کسانی که از عینک استفاده میکنند با مشکل بخار گرفتگی عینک هنگام استفاده از ماسک رو به رو هستند. در این جا به روش هایی جهت جلوگیری از این مسئله اشاره شده است.

در مورد عینک های بخارگرفته خود چه کاری می توانید انجام دهید؟

ما در اینجا برای جلوگیری از بخار گرفتگی عینک با هفت روش هنگام پوشیدن ماسک شما را راهنمایی میکنیم، اما ابتدا این نکته را مرور می کنیم که چرا لنزهای شما در درجه اول بخار به خود میگیرند.

  • چرا عینک من بخار میگیرد؟

وقتی ماسک صورت دارید ، مرتباً هوای گرم را تنفس می کنید. گرمای بدن و جریان تنفسی منجر به بخارگرفتگی شیشه عینک می شود. این هوا می تواند از بالای ماسک شما دزدکی حرکت کرده و لنزهای عینک شما بخار بگیرد و این مسئله می تواند باعث دشواری در دید شود.

طبق مطالعات ، ماسک صورت قسمت اعظم هوای بازدم را به سمت بالا هدایت می کند.

بخارگرفتگی لنزها هنگامی اتفاق می افتد که بخار آب گرم از نفس شما روی لنزهای خنکتر فرود می آید ، قطرات ریز و درشتی را ایجاد می کند که باعث پراکندگی نور و کاهش توانایی لنزها در انتقال نور می شود .

  • هفت راه برای جلوگیری از بخارگرفتگی عینک :

حالا که می دانید چرا لنزهای شما بخار می گیرند ، بگذارید هفت راه را برای جلوگیری از این بخارگرفتگی در هنگام پوشیدن عینک و ماسک صورت بررسی کنیم.

  1. لنزها را با آب صابون بشویید

در ابتدا به عنوان ساده ترین روش توصیه می شود در ابتدا باید شیشه عینک طبی یا عینک آفتابی خود را با آب صابون بشویید و رطوبت اضافی آن را با تکان دادن از بین ببرید. سپس ، بگذارید شیشه عینک شما با هوا خشک شود و یا به آرامی لنزها را با یک پارچه تمیز مخصوص عینک خشک کنید.

برای جلوگیری از آسیب ، لنزهای خود را با محصولاتی مانند شامپو بچه ، خمیر دندان یا کرم اصلاح شستشو ندهید.

  1. ماسک را محکم روی بینی خود ثابت کنید

یک ترفند رایج پزشکان شامل چسباندن یک تکه نوار دو طرفه بر روی پل بینی قبل از قرار دادن ماسک است.

اگر نوار دو طرفه را بین قسمت داخلی ماسک و پل بینی خود قرار دهید ، مهر و موم بهتری ایجاد می کند.”همچنین می توانید یک قطعه اضافی سلفون یا نوار ماسک نیز روی ماسک قرار دهید.”

  1. مطمئن شوید که ماسک به خوبی جا می گیرد

یک ماسک شل و نامناسب می تواند هوای گرم را به سمت عینک شما بازگرداند ، اما یک ماسک مناسب و محکم می تواند آن هوا را از قسمت زیر و یا اطراف ماسک خارج کند و از عینک شما دور شود.

برای تناسب بهتر ، به دنبال ماسک های مجهز به قطعات قالب در اطراف بینی (مانند نوار فلزی) یا ماسک هایی باشید که در اندازه های مختلف وجود داشته باشد.

اگر ماسک کاملاً مناسب باشد ، به طور چشمگیری کمک خواهد کرد تا از برخورد هوای گرم تنفسی با  لنزهای عینک جلوگیری شود.

همچنین اطمینان حاصل کنید که ماسک صورت شما در اطراف بینی کاملاً مناسب است ، هرچه این ماسک بیشتر در اطراف پل بینی شما باشد ، کمتر از هوای گرم آن به لنزهای شما برخورد می کند.

اگر ماسک پارچه ای خودتان  را درست کردید ، با قرار دادن یک گیره در قسمت بالای ماسک ، مهر و موم در اطراف بینی ایجاد کنید. این می تواند یک گیره کاغذ ، چسب کاغذی (پزشکی) و یا قطعه تاشو از فویل آلومینیوم باشد.

  1. عینک خود را تنظیم کنید

اگر عینک شما دارای لنت بینی است ، می توانید لنت ها را طوری تنظیم کنید تا قاب ها کمی از چهره شما دور شوند. این به شما اجازه می دهد تا هوای گرم به جای اینکه در بین صورت و لنزهای عینک گیر بیفتید ، راه فرار داشته باشد.

در صورت پوشیدن عینک با لنزهای تدریجی با این کار ممکن است  کمی اخلال در دید شما ایجاد شود. لذا در صورت بروز چنین اتفاقی ، ممکن است نیاز به چرخاندن سر خود در زاویه دیگری داشته باشید تا تغییر دید را جبران کند.

  1. از محصولات ضد بخارگرفتگی استفاده کنید.

با استفاده از اسپری های ضد بخار ، چند قطره بر روی لنزهای عینک خود قرار دهید در این حالت شیشه عینک شما به سرعت در هنگام پوشیدن ماسک قطرات بخار را پراکنده می کند.

البته باید به این نکته توجه داشت که فرمول شیمیایی استفاده شده در این محصولات بر روی بدن های مختلف واکنش های مختلفی را نشان میدهد لذا بهتر است چندین مارک را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما بهتر است .

البته این نکته حائز اهمیت است که به هیچ وجه از محصولات مه شکن طراحی شده برای اتومبیل ها یا اهداف دیگر استفاده نکنید ، زیرا ممکن است لنزهای شما را خراب کند.

  1. تنفس رو به پایین

یکی از ساده ترین راه ها نفس کشیدن به سمت پایین است که می تواند سریعاً ضد بخار باشد. با این روش هوا از عینک شما دور می شود.

چگونه نفس به سمت پایین بکشید؟ لب فوقانی خود را روی لب پایین خود نگه دارید. سپس هوا را به سمت پایین بکشید مانند زمانی که فلوت بازی می کنید.

  1. از لنزهای ضد بخار استفاده کنید

ممکن است لنزهایی را با روکش ضد بخار بخرید. روکش ضد بخار ، بدون توجه به اینکه دید انسدادی توسط یک ماسک صورت یا چیز دیگری ایجاد می شود ، پاسخی بدون دردسر به لنزهای بخار گرفته به شما می دهد.