پاراکلینیک

خدمات متداول و شایع پاراکلینیکی که در بینا ارایه میشود.

اسلیت فتوگرافی

چشم پزشک می تواند به کمک دستگاه اسلیت لامپ که یک میکروسکوپ دو چشمی است، با بزرگنمایی ساختمان چشم را معاینه کند. در بیمارستان چشم بینا اپتومتریست از شما درخواست می کند که چانه و پیشانی خود را در محل مناسب دستگاه قرار دهید و به این طریق قسمت های قدامی چشم یعنی پلک ها، قرنیه، ملتحمه، عنبیه و عدسی چشم را بررسی کرده و از آن عکس برداری مینماید. ممکن است اپتومتریست با کمک لنز خاصی با این دستگاه قسمت های خلفی چشم نظیر عصب بینایی و شبکیه را بررسی کرده و عکس و نیجه آم را برای چشم پزشک ارسال میکند. بیماریها و ناراحتی های چشمی متنوعی مثل آب مروارید، دژنراسیون ماکولا (لکه زرد شبکیه)، و گرفتاری شبکیه ناشی از دیابت با این روش قابل تشخیص است.

بینایی سنجی

بینایی‌سنجی یا اپتومتری (به انگلیسی: optometry) یک قسمت از معاینات کامل (چند قسمتی) چشم محسوب می‌شود و شامل اخذ پیشینه بینایی، «سنجش حدت بینایی،» ارزیابی ریفرکشن، ارزیابی دید دوچشمی، تطابق و حرکات چشمی، دید رنگ، غربالگری و ارزیابی داده‌ها می‌باشد به عبارت دیگر بینایی‌سنجی بررسی دید و ساختارهای مربوط به آن است برای کشف اختلالات بینایی و تجویز عدسی‌های مناسب یا دیگر وسایل کمک‌کننده به بینایی یا تمرین‌های چشمی برای جبران کاستی‌های دید. بینایی‌سنجی علم مراقبت‌های بینایی است و آموزش دیدگان این رشته به عنوان پیشگامان مراقبت بهداشت چشم مسئولیت حفظ و سلامت بینایی را بر عهده دارند. یک بیمار چشم در آغاز باید توسط یک بینایی‌سنج (اپتومتریست) معاینه شود تا اگر دچار عیوب انکساری و اختلالات دید دو چشمی انحرافات عضلانی انکسار چشم و مواردی از این قبیل بود توسط اپتومتریست درمان گردد و در غیر این صورت به جراح چشم ارجاع داده می‌شود.

تصویر برداری قرنیه

قرنیه قسمت شفاف جلوی کره چشم است که مانند شیشه پنجره داخل چشم را از محیط خارج جدا می کند. قرنیه دو وظیفه مهم دارد: یکی آنکه پرتوهای نور را به داخل چشم هدایت و آن ها را روی پرده شبکیه متمرکز کند، دوم آنکه از ساختمان های داخل کره چشم محافظت نماید. برای آنکه نور بتواند وارد چشم شده و به پرده شبکیه برسد ابتدا باید از قرنیه عبور کند. بنابراین شفاف بودن قرنیه اهمیت زیادی در بینایی دارد و هر مشکلی می تواند عملکرد این عضو بسیار مهم دستگاه بینایی را مختل کند. چشم پزشکان با استفاده از روش های مختلف تشخیصی این مشکلات را شناسایی کرده و بیمار را برای طی مراحل درمان راهنمایی می کنند. * تجهیزات پیشرفته بررسی و ارزیابی قرنیه امروزه با پیشرفت های صورت گرفته در عمل چشم پزشکی، ابزارها، تجهیزات و تکنیک های بسیار پیشرفته ای برای بررسی و ارزیابی ساختمان و عملکرد قرنیه ابداع شده است. این ابزارها عبارتند از: 1. تپوگرافی (Topography) با استفاده از روش توپوگرافی حلقه های نورانی به سطح قرنیه فرستاده می شود؛ با دریافت بازتاب این حلقه ها و آنالیز اطلاعات دریافت شده و بررسی نقشه توپوگرافی به دست آمده می توان هر اختلالی در قرنیه مانند کراتوکونوس (قوز قرنیه)، اسکار در قرنیه و همچنین انحنای قرنیه را مشخص کرد. این روش یک اقدام اصلی برای افرادی است که می خواهند تحت عمل جراحی اصلاح عیوب انکساری مانند لیزیک، لازک و PRK قرار گیرند. همچنین ممکن است در پیگیری پس از عمل در بعضی افراد به کار گرفته شود. 2. پاکی متری Pachymetry پاکی متری روشی است که در آن با استفاده از امواج مافوق صوت ضخامت قرنیه اندازه گرفته می شود. پاکی متری یک اقدام اساسی و اصلی قبل از انجام جراحی های عیوب انکساری است زیرا در این قبیل جراحی ها قسمتی از بافت قرنیه برداشته می شود. 3. پنتاکم و ارب اسکن Pentacam و Orbscan به وسیله دستگاه پنتاکم و ارب اسکن، توپوگرافی قرنیه یعنی ساختمان کلی قرنیه شامل قدرت سطحی، ضخامت و شکل قسمت جلویی و خلفی آن مشخص می شود. این روش از تکنیک هایی است که می تواند قسمت خلفی قرنیه را مورد ارزیابی قرار دهد.

تصویربرداری از شبکیه

فتوگرافی شبکیه

فتوگرافی شبکیه

نوعی تصویربرداری رنگی از شبکیه می باشد که برای مستندسازی و پیگیری بیماری های شبکیه در طول زمان مورد استفاده قرار می گیرد.

OCTA

OCTA

یک تکنیک تصویربرداری جدید و غیر تهاجمی برای بررسی عروق شبکیه می باشد. این تست تصاویر آنژیوگرافی بدون تزریق ماده حاجب فراهم می کند.

OCT

OCT

یک ابزار تصویربرداری اپتیکی برای بررسی لایه های شبکیه می باشد. این تست معمولا در تشخیص و پیگیری درمان انواع بیماری های شبکیه مورد استفاده قرار می گیرد.

آنژیوگرافی

آنژیوگرافی

یک فرایند تصویربرداری از جریان عروقی شبکیه و بافت اطراف آن با تزریق ماده حاجب  به داخل جریان خون می باشد. این تست برای بررسی جریان خون شبکیه و کوروئید استفاده می گردد. فلوئورسین آنژیوگرافی (FA) جهت بررسی سیستم عروقی شبکیه و ایندوسیانین گرین آنژیوگرافی (ICGA) به منظور بررسی سیستم عروقی کوروئید استفاده می گردد.

تصویربرداری شبکیه نوزادان(Retcam)

این یک سیستم تصویربرداری شبکیه کودکان با زاویه دید گسترده است که برای غربالگری رتینوپاتی نوزادان نارس به کار می رود. در بیمارستان فوق تخصصی چشم بینا با بکارگیری بروزترین تجهیزات تمامی نیازهای این نوع تصویربرداری برطرف شده است.

تصویربرداری گلوکوم

OCTسرعصب

OCTسرعصب

تصویربرداری سر عصب به منظور بررسی لایه های شبکیه در محدوده عصب بینایی صورت می گیرد. انجام این تست در تشخیص و پیگیری بیماری گلوکوم و هرگونه بیماری مربوط به عصب بینایی حائز اهمیت می باشد

OCT سگمان قدامی

OCT سگمان قدامی

تصویربرداری مقطعی از قرنیه و بخش قدامی چشم است. این فناوری با استفاده از ارزیابی کیفی و کمی از زاویه اتاق قدامی در تشخیص و مدیریت بیماری گلوکوم به کار می رود.

تعیین لنز داخل چشمی

لنزهای داخل چشمی (IOL): لنزهای داخل چشمی به منظور درمان آب مروارید یا عیوب انکساری به کار می روند. نوع شایع آن ها، لنزهای pseudophakic هستند که در طی عمل جراحی آب مروارید در داخل چشم قرار می گیرند. نوع دوم آن، لنزهای phakic هستند که برای اصلاح عیوب انکساری بالا به خصوص نزدیک بینی به کار می رود. بیومتری اپتیکی (IOLMaster): از این تکنیک جهت تعیین قدرت لنز داخل چشمی (IOL) به روش غیرتماسی استفاده می گردد. قدرت IOL براساس فرمول های موجود در دستگاه و پس از اندازه گیری پارامترهای اصلی شامل طول محوری کره چشم، انحنای قرنیه و عمق اتاق قدامی با استفاده از نور لیزر پر سرعت محاسبه می گردد. IOLMaster یک دستگاه تعیین لنز داخل لنز داخل چشمی غیر تماسی ، سریع و دقیق جهت تعیین مناسب انواع لنزهای داخل چشمی تک کانونه ، چند کانونه و توریک می باشد.

درمان خشکی چشم

درمان خشکی چشم خشکی چشم به علت کاهش یا فقدان مزمن اشک و رطوبت سطح چشم ایجاد می‌شود. این وضعیت ممکن است سبب تحریک و ناراحتی خفیف ولی دائمی یا التهاب قسمت قدامی چشم شود. احساس خشکی، سوزش، خراشیدگی و کاهش دید گذرا (معمولاً با چند بار پلک زدن برطرف می‌شود) از علائم خشکی چشم هستند. پزشک ممکن است برای تائید بیماری میزان اشک را اندازه‌گیری کند. در بعضی بیماران گاهی خشکی زیاد چشم باعث تحریک بیش از حد جزء آبکی اشک شده و منجر به آبریزش می‌شود. گاهی نیز بیمار احساس وجود جسم خارجی در چشم می‌کند. این بیماری معمولاً وضعیتی در حال پیشرفت است که بسته به علت آن ممکن است قابل درمان نباشد ولی با تمهیداتی می‌توان علائم سوزش، تحریک و احساس جسم خارجی را بر طرف نمود یا کم کرد. قطره اشک مصنوعی و پمادهای مرطوب و چرب‌کننده معمولاً در درمان این وضعیت استفاده می‌شوند.

سنجش میدان بینایی

در چشم‌پزشکی، آزمونی‌است که می‌تواند اختلال در بینایی مرکزی و محیطی که ممکن است در شرایط مختلف پزشکی مانند گلوکوم، سکته مغزی، تومورهای مغزی یا دیگر اختلال‌های عصبی ناشی از آن باشد را تشخیص دهد. آزمون و تست میدان بینایی را می‌توان در معاینه بالینی با درخواست از بیمار برای زل زدن به یک نقطه و ثابت نگاه داشتن چشم، در حالی که شیئی مانند یک خودکار را در مکان‌های گوناگون میدان بینایی وی حرکت می‌دهیم انجام داد. در این معاینه زاویه‌ای که شخص قادر به دیدن و درک شئ است را میدان بینایی وی محاسبه می‌کنیم. وقتی برای آزمون از دستگاه‌های کامپیوتری استفاده شود، تشخیص دقیق و قابل اعتماد خواهد بود. آزمون ماشینی توسط دستگاهی بنام پریمتر یا نیمکره‌ای که در آن نقطه‌های نور بر روی یک صفحه سفید برق می‌زنند، اندازه‌گیری می‌شود. این آزمون دو روش دارد. وقتی نقاط نورانی درون نیمکره مشاهده حرکت می‌کنند تا ناظر آن‌ها را ببیند پریمتری کینتیک یا جنبشی(Kinetic perimetry) نام دارد و اگر جایگاه هر نقطه نورانی ثابت باشد و از مشاهده گر خواسته شود چنانچه آن نقاط را می‌بیند یک دکمه مخصوص را فشار دهد، پریمتری ایستا (Static perimetry) نام می‌گیرد. متداول‌ترین روش پریمتری تحلیل‌گر میدان دید خودکار هامفری است که الگوهای آزمون مرکزی ۲۴ درجه یا ۳۰ درجه در میدان بینایی، معمولاً بیشتر استفاده می‌شود.

سونوگرافی چشمی

بیومتری اولتراسوند (A-scan): A-scan برای تعیین قدرت لنز داخل چشمی (IOL) به صورت تماسی به کار می رود. در این تکنیک، امواج فراصوت (اولتراسوند) از طریق پروب دستگاه به داخل بافت چشم ارسال می گردد. اکوهای بازگشتی، پارامترهای لازم برای تعیین قدرت لنزهای داخل چشم را فراهم می کند. با توجه به ویژگی تماسی بودن این تست، استفاده از قطره های بی حسی قبل از انجام تست، ضروری است. اکوگرافی (B-scan): نوع تصویربرداری از بافت های مختلف چشم با امواج فراصوت (اولتراسوند) است. این تکنیک بررسی مشکلات شبکیه، زجاجیه، تومورهای چشمی و سایر بافت های کره چشم بکار می رود.

فوندوس فتوگرافی

یک فرایند تصویربرداری از جریان عروقی شبکیه و بافت اطراف آن بدون تزریق ماده حاجب  به داخل جریان خون می باشد. این تصویربرداری جهت تشخیص بیماری های شبکیه و عروق چشم میباشد که در بیمارستان فوق تخصصی چشم بینا توسط اپتومتریست ها بعد از معاینه و تجویز متخصص با بهترین و مجهزترین دستگاه های روز دنیا صورت میگیرد.

لیزر سرپایی

there is no description for this service