افزایش اندازه متن اندازه پیش فرض کاهش اندازه متن
چاپ صفحه

بینایی سنجی

تصویر برداری

کلینیک

تصویربرداری

to left

 

برای رفع و درمان مشکلات بینایی از قبیل تاری دید، دوبینی، سوزش و قرمزی چشم ها، احساس درد ماهیچه های چشم و کره چشم، سر درد که در بین افراد زیادی مشاهده می شود، علاوه بر تجویز عینک تمرینات ارتوپتیک برای بهبود عملکرد سیستم بینایی و افزایش توان عضلات چشم، بهبود عملکرد سیستم تطابقی و حرکتی چشم ها و نیز افزایش توانایی سیستم عصبی بینایی توصیه می شود؛ امروز در بسیاری از کشورهای پیشرفته به ارتوپتیک و تمرینات آن توجه ویژه می شود.

 

مراجعین کلینیک ارتوپتیک بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی بینا مشهد به طور معمول در دسته های زیر طبقه بندی می شوند:

 

1) افراد مبتلا به تنبلی چشم (Amblyopia):

در بیشتر موارد مراجعین بیمارانی هستند که درمان آن ها یا به صورت ناقص انجام شده و یا به علت طولانی شدن دوره درمان و عدم حصول نتیجه کامل و قطعی یا عدم همکاری فرد در بستن چشم سالم به علت طولانی شدن پروسه درمانی نیمه کاره رها شده است. همچنین افرادی که به علت سن بالا و مشکلات شغلی و استخدامی به علت کم بودن دید چشم با محدودیت های شدید مواجه شده اند. در کنار روش سنتی بستن چشم سالم، درمان تنبلی چشم در کلینیک ارتوپتیک، بر پایه درمان فعال تنبلی چشم یا اکتیوآمبلیوپ تراپی و همچنین درمان تنبلی چشم تحت حالت دوچشمی یا binocular بایین آکیولار یا dichoptic پی ریزی شده است. تمرینات، تحریکات و روش هایی به صورت هدفمند برای تسریع و جذاب کردن درمان خصوصا در اطفال به کار گرفته می شود. هدف از انجام این تمرینات و برنامه های درمانی افزایش سریع میزان شدت بینایی چشم تنبل است. علاوه بر آن افزایش هماهنگی و همکاری دوچشم و نیز سیستم عصب مرکزی، ادراک بینایی و هماهنگی سیستم بینایی با سیستم حرکتی و مهارتی فرد است. در نهایت درمان بیمار با ایجاد دید قابل قبول و کامل و نیز ایجاد یک دید دوچشمی در راستای تثبیت بینایی چشم تنبل و افزایش مهارت های بینایی فرد پایان می پذیرد.

 

2) افراد مبتلا به ضعف سیستم تطابقی یا ضعف عضلات چشم و نارسایی در عملکرد دید دوچشمی:

مراجعینی که در این دسته قرار می گیرند، معمولا با شکایاتی از قبیل سردرد، چشم درد، تاری دید، دوبینی مخصوصا در هنگام مطالعه و انجام کارهای چشمی به کلینیک اورتوپتیک مراجعه می کنند. که با انجام معاینات اولیه ای که در کلینیک فوق تخصصی بیمارستان چشم پزشکی بینا مشهد از آن ها به عمل می آید مشکل به راحتی تشخیص داده شده یا به صورت تخصصی مورد معاینه و بررسی قرار می گیرند.

این ضعف و نارسایی در عملکرد ماهیچه های چشم با روش های اپتیکی و دارویی و حتی جراحی به تنهایی قابل درمان نیست. از این رو است که بیشتر این بیماران درمان مطلوب را دریافت نمی کنند ولی با درمان ارتوپتیک و انجام تمرینات تخصصی که در کلینیک ارتوپتیک بیمارستان چشم پزشکی بینا مشهد به کمک دستگاه ها و تجهیزات تخصصی قابل انجام است، طی یک دوره درمانی کوتاه قابل بازیابی و بهبودی است.

 

3) افراد مبتلا به انواع دوبینی (Diplopia):

بیماران این گروه معمولا به صورت ناگهانی در اثر ضربه، تصادفات، سکته های مغزی، بیماری متابولیک (غدد درون ریز) یا تزریق بوتاکس دچار دوبینی شده اند. گروه دیگر این دسته کسانی هستند که بعد از جراحی انحرافات چشم در راستای تسهیل اصلاح انحراف، کمک به بهبود عملکرد دید دوچشمی، هماهنگ شدن چشم ها در "یکی کردن تصاویر" نیاز به تجویز عینک های منشوری دارند. این افراد بعد از مراجعه به کلینیک ارتوپتیک بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی بینا مشهد مراحل زیر را طی می کنند:

• بررسی دقیق و اندازه گیری های تخصصی

• مشخص شدن نوع و میزان انحراف چشم ها

• تعیین نوع و میزان منشور لازم برای اصلاح دوبینی

• تجویز عینک منشوری

• آموزش استفاده از عینک منشوری برای افزایش قابلیت های دید دو چشم

مشاهده بیشتر

تور مجازی کلینیک های فوق تخصصی و ویژه