سوالات متداول چشمی

در این قسمت به شایع ترین سوالات مربوط به بیماریهای چشم پرداخته شده است.

همه مشاوران
متخصصان بیمارستان چشم پزشکی بینا
بینایی افراد سیگاری در چه میزان در معرض خطر است؟

  هر سال میلیارد‌ها تومان صرف واردات، تولید و استعمال دخانیات شده و از سوی دیگر سالانه حدود 55هزار مرگ به دلیل مصرف فرآورده‌های دخانی در کشور اتفاق می‌افتد. همچنین دود ناشی از سوختن مواد دخانی حاوی 4 هزار ماده سمی می‌باشد که سرطان‌زایی 12 ماده ثابت شده است. متاسفانه هر 6 ثانیه یک نفر در جهان و هر 10 دقیقه یک نفر در ایران به دلیل استعمال دخانیات جان خود را از دست می‎دهد. دستگاه بینایی انسان پس از دستگاه تنفسی و گوارشی، سومین ارگان بدن است که در اثر استعمال دخانیات دچار آسیب‌های جدی و بعضاً غیرقابل جبران می‌شود. فرسودگی پرده شبکیه از مهمترین این موارد است.

   

  چشم پزشکان می‌‌گویند زمینه اصلی بروز این عارضه، ارثی است؛ اما مسائل دیگر از جمله کشیدن سیگار و قلیان احتمال وقوع آن را افزایش می‌دهد.

  متاسفانه عدم آگاهی از مضرات و خطرات قلیان، باعث شده جوانان فکر کنند دود قلیان کم خطرتر از سیگار است، در حالی که عکس این وضعیت مصداق دارد و خطر دود قلیان بسیار بیشتر از سیگار است و دستگاه بینایی را به شدت در معرض آسیب قرار می‌دهد. به‌عنوان نمونه، می‌توان به آسیب شبکیه اشاره کرد که می‌تواند موجب کم بینایی و نابینایی شود.

  علاوه بر آن مصرف مواد دخانی، فشارخون بالا را در پی دارد و این عارضه به نوع دیگری سلامت چشم‌ها را تهدید می‌کند. جالب اینکه انسداد عروق پرده شبکیه به عنوان سومین بیماری مهم شبکیه شناخته شده و فشارخون، چربی و دیابت، از  عوامل اصلی بروز این عارضه چشمی به شمار می‌روند.

از چه زمانی پس از لیزر قرنیه(لازک ولیزیک) می توان خم شد و آیا رکوع و سجود حین نماز مانعی ندارد؟

  لیزر عمل خارج چشمی محسوب شده ، حتی بلافاصله بعد از عمل نیز خم و راست شدن و رکوع و سجده هیچ کدام مانعی ندارد . ممکن است فعالیت بدنی بلافاصله پس از لیزر ، ایجاد فشار و قرمزی چشم نماید که بهتر است تا زمان بهبودی کامل مراعات لازم انجام پذیرد

چه نکاتی برای انتخاب عینک آفتابی باید بدانیم ؟

  شکی نیست نور خورشید برای ادامه زندگی موجودات لازم و ضروری است؛ اما قرار گرفتن طولانی مدت در برابر پرتوهای پرقدرت آن می  تواند تاثیر نامطلوبی روی بینایی انسان گذاشته و عواقبی گاه غیرقابل جبران ایجاد کند.

  اشعه مادون قرمز درصورت تابش مستقیم به چشم دید مفید را به میزان 80 تا 90 درصد از بین می  برد. این موضوع صبح هنگام که خورشید درحال طلوع کردن است بسیار بیشتر از دیگر ساعت های روز بوده و حسگرهای بینایی با دقت بیشتری اشعه را دریافت می  کنند. برای کاهش آثار و پیامدهای نورآفتاب بر دستگاه بینایی ضروری است همه افراد جامعه به ویژه کودکان و اقشاری که زمان زیادی در فضای باز حضور دارند از عینک آفتابی استفاده کنند.

  هدف اصلی استفاده از عینک آفتابی این است که از ورود اشعه  های مضر و ایجاد بیماری  های مختلف چشمی از جمله آب مروارید و مشکلات شبکیه جلوگیری کند. با توجه به اینکه ما در کشوری پر آفتاب زندگی می  کنیم خرید عینک آفتابی مناسب و استاندارد دارای اهمیت زیادی است اما چگونه باید این کار انجام شود؟

  معیارهای ظاهری مهم هستند؛ به‌عنوان نمونه عینک آفتابی نباید خیلی کوچک باشد، بلکه باید به گونه  ای باشد که مانع ورود اشعه  های خورشید به چشم و اطراف آن شود. عینک  آفتابی استاندارد باید 99 درصد پرتوهای فرابنفش خورشید را جذب کند. حداقل استاندارد توصیه شده 400 نانومتر است. از طرفی شیشه محافظ عینک‌های مرغوب و استاندارد اغلب به رنگ قهوه‌ای یا خاکستری است. در محیط‌های ورزشی و برای افرادی که زمان زیادی را زیر نور آفتاب می‌گذرانند استفاده‌ از عینک‌هایی با قاب (فریم) خمیده یا بسیار خمیده توصیه می‌شود. آنها ساختار ویژه‌ای ندارند ولی به دلیل خمیدگی مناسب، از چشم‌ها به خوبی محافظت می کنند و به سادگی جلوی پرتوهای مضر خورشید را می‌گیرند.

  تاکید می  کنیم عدم استفاده از عینک آفتابی علاوه بر خستگی و قرمزی چشم، کاهش میدان دید و بالا رفتن ضریب خطای بینایی، خطر ابتلا به بیماری آب مروارید را افزایش می‌دهد.

  از آنجایی که عینک آفتابی همانند عینک طبی یک وسیله مراقبتی و کمک بینایی محسوب می‌شود ضروری است افراد، پیش از انتخاب آن به چشم  پزشک یا متخصص بینایی سنجی مراجعه کرده تا براساس شرایط و معیارهای بینایی فرد، سازگارترین عینک تجویز شود.

  از نكته هاي ديگري كه بايد توجه كرد اينكه معیار انتخاب عینک آفتابی فقط استاندارد UV نیست بلکه باید شاخص‌های دیگری از جمله میزان تیرگی عدسی عینک نیز رعایت شود. مثلا برای کسانی که در روز عینک آفتابی می  زنند باید این شاخص بین 1.5 تا 2.3 باشد. برای کسانی که از عینک آفتابی برای رفتن به ارتفاعات، کوهنوردی و طبیعت‌گردی استفاده می‌کنند باید این شاخص 2.5 تا 3 باشد و برای ورزشکاران ورزش‌های خاص مانند ورزش‌های آبی باید شاخص تیرگی بین 3 تا 4 باشد؛ این مقدار بر روی دسته عینک‌های استاندارد از شماره یک تا چهار حک شده است و از همه مهم‌تر تمام این شاخص‌ها در یک دفترچه مشخص به همراه عینک باید به خریدار ارائه شود که در بسیاری از موارد به دلیل نابسامانی در بازار عینک  های آفتابی به هیچ  عنوان رعایت نمی  شود.

  چند توصیه برای خرید عینک آفتابی کودکان

  مراقبت از چشم کودکان بسیار مهم است؛ متاسفانه برخی والدین با خرید عینک  های آفتابی ارزان قیمت خود را راحت می  کنند در حالی که با این کار به چشمان فرزندشان آسیب جدی می‌رسانند. برای انتخاب عینک آفتابی مناسب کودکان به این نکات توجه کنید.

  اگر کودک 2 تا 3 ساله دارید از عینکی با قاب فانتزی، پلاستیکی و انعطاف پذیر استفاده کنید تا علاوه بر کارایی و دوام، ایمنی لازم را هم داشته باشد. برای کودکان زیر 2 سال خوب است به سراغ عینک های بندی ضد خش بروید.

  عینک  هایی با فریم کلاسیک فلزی یا پلاستیکی برای کودکان 3 تا 6 سال مناسب است هر چند که توصیه می  شود برای این کودکان نیز از عینک  هایی با فریم پلاستیکی و لنز نشکن استفاده شود.

  همانند بزرگسالان باید قبل از خرید عینک آفتابی برای کودکان، حتما به چشم پزشک یا متخصص بینایی سنجی مراجعه شود و هرگز نباید به عینک  های متفرقه اعتماد کرد.  عینک آفتابی همراه با کلاه، بهترین شیوه محافظت از چشم کودکان است

1 2

تماس با ما

اطلاعات تماس

آدرس:
بلوار وکیل آباد، خیابان سیدرضی، سیدرضی ۴۵، بیمارستان بینا
تلفن:
 • +98 51 36163
پذیرش (شنبه - پنجشنبه):
Info@EHBina.com
 • ۷ صبح الی ۱۴
 • ۱۵ الی ۲۰
 • پنجشنبه ها: ۷ صبح الی ۱۴