افزایش اندازه متن اندازه پیش فرض کاهش اندازه متن
چاپ صفحه

گالری

 

روشهای اصلاح عیوب انکساری یا روش های حذف عینک

افرادی که دچار عیوب انکساری (ضعیفی) چشم هستند، بسته به سبک زندگی، سلائق شخصی، سن فرد، میزان و نوع عیوب انکسار و شرایط اجزای انکساری چشمشان ممکن است راه حل خاص خود را برای اصلاح عیب انکساری انتخاب کنند. برای اصلاح و جبران ضعف بینایی فرد ممکن است استفاده از عینک و یا لنز تماسی و یا عمل جراحی را انتخاب کند.

 

لنزهای تماسی

لنز های تماسی ورقه های شفاف و نازک پلاستیکی هستند که برای اصلاح بینایی روی چشم گذاشته می شوند. لنزهای تماسی در اشک روی چشم شناور شده و سطج قرنیه را می پوشانند.

 

جراحی های عیوب انکساری

روش های رایج جراحی عیوب انکساری

بسته به شرایط هر شخصی ممکن است اصلاح عیب انکساری بر روی قرنیه یا با عمل های داخل چشمی انجام شود.

 

اصلاح عیب انکساری بر روی قرنیه

این عمل ها شامل لیزیک، فمتولیزیک، اسمایل، اپی لیزیک، لازک، پی آر کی، ترانس پی آر کی، کراتوپلاستی هدایتی و کارگذاری رینگهای داخل قرنیه ای می باشد.

 

اصلاح عیوب انکساری با عمل های داخل چشمی

این عمل ها شامل کارگذاری لنزهای داخل چشمی و تعویض لنز طبیعی چشم و جایگزینی آن با انواع لنزهای داخل چشمی است.

 

لنز داخل چشمی اصلاح کننده عیوب انکسار

لنزهای داخل چشمی فیکیک براي کساني پيشنهاد مي شود که شماره چشمشان بيشتر از محدوده قابل اصلاح با جراحي هاي ليزري قرنيه ( ليزيک، لازک و ....) است و يا ضخامت قرنيه کمي دارند. از انجاييکه اين عمل توأم با ريسک بالاتري است، در افرادي که نزديک بيني و دوربيني بالاتري دارند بکار مي رود.

اين لنزها انواع مختلف دارند. عده اي از آن ها در اتاق قدامي چشم (پشت قرنيه و جلوي عنبيه یعنی قسمت رنگي چشم) قرار مي گيرند و عده اي از آن ها در اتاق خلفي چشم (بر روي عدسي بيمار و در پشت عنبیه) کار گذاشته می شوند.

 

اصلاح عیوب انکساری با تعویض لنز طبیعی چشم  Clear Lens Extraction

تعویض عدسی طبیعی چشم یا به عبارت دیگر "جراحی برداشتن لنز شفاف (Clear Lens Extraction ) "، به منظور حذف عینک که "تعویض لنز داخل چشمی برای اصلاح پیر چشمی" نیز نامیده می شود ، ممکن است در بیماران پیر چشم یا بیماران دوربین شدید نسبت به لیزیک ، پی ار کی یا لازک انتخاب مناسبتری باشد .

اگر شما قبلا دوربین بوده اید و اکنون با رسیدن به سن پیر چشمی، دچار پیرچشمی نیز شده باشید، شاید مناسب ترین روش اصلاح شماره چشمتان، این روش باشد . با اینحال در بعضی بیماران نزدیک بین که کاندید مناسبی برای لیزیک ، پی ار کی یا لازک نیستند، عمل" تعویض عدسی طبیعی چشم "یا "همان برداشتن لنز شفاف " می تواند بهترین روش باشد . پیشرفت هایی که در عمل جراحی کاتاراکت بوجود آمده، باعث پیدایش این روش جدید جراحی عیوب انکسار برای اصلاح عینک شده است. در این عمل برای اصلاح عیب انکساری لنز طبیعی چشم با یک لنز مصنوعی داخل چشمی (Intra Ocular Lens) یا ((IOL تعویض می شود تا تصویری واضح بر روی شبکیه چشم متمرکز شده وبدین ترتیب از عینک رهایی یابید.

عمل برداشتن لنز شفاف در واقع عملی شبیه عمل کاتاراکت یا آب مروارید است؛ با این تفاوت که لنزی که در این عمل برداشته میشود بر خلاف کاتاراکت، لنزی شفاف و غیر کاتاراکته ( بدون کدورت ) است و فقط برای رهایی یا کاهش وابستگی شما به عینک این عمل انجام می شود.

مطالعه بیشتر
  • انواع عيوب انكساری
  • روش های درمان عیوب انکساری چشم
  • جراحي عيوب انكساري
  • بهترین درمان برای اصلاح عیوب انکساری

عيوب انكساري عبارتند از: نزديك بيني، دوربيني، آستيگماتيسم و پير چشمي

یکی از روش های درمان، لنزهاي تماسي هستند که اين لنزها به عنوان اولين سطح انكساري براي ورود نور به چشم عمل مي كنند. در بسياري از موارد، لنزهاي تماسي ديد واضح تر، ميدان بينايي بزرگ تر و راحتي بيشتري فراهم مي كنند. عیب عمده این روش خطر عفونت قرنیه، نازک شدن قرنیه، حساسیت های چشمی و افتادگی پلک است. یکی دیگر از روش ها جراحی می باشد.

یکی از روش های درمان جراحی می باشد که در اين روش، هدف تغيير شكل قرنيه است. كه منجر به بهبود دائمي بينايي مي شود. جراحي وابستگي فرد به عينك را كم مي كند و يا كلا از بين مي برد. انواع مختلفي از جراحي هاي انكساري از قبيل ليزيك ، لازك ، PPK و … وجود دارد كه جراح چشم براساس معاينات چشم و ترجيح بيمار يكي از اين روش ها را انتخاب مي كند.

در صورتی که چشم پزشک معیارهای معاینه قرنیه را به روش صحیح علمی انتخاب کرده باشد این روش با دستگاهها و روش های جدید جراحی کمترین خطر را برای بیمار دارد. نمي توان گفت كه بهترين روش براي اصلاح عيوب انكساري چيست زيرا بهترين روش به چشم ها و شيوه زندگي شما بستگي دارد. براي اتخاذ بهترين تصميم با توجه به شيوه زندگي خود با چشم پزشكتان صحبت كنيد.

اطلاعات بروشور و سوالات متداول خدمت

جهت بزرگنمایی دو بار روی عکس کلیک نمایید

بعد از عمل لازک چشم چه علایم موقتی پدیدار می شود؟

حساسیت به نور،سوزش مختصرچشمها،اشک ریزش بعد از عمل و ورم پلکها درچند روز اول طبیعی است .از داروها طبق دستور استفاده نمایید. درروز اول بعد از عمل برای کم کردن درد از کمپرس سرد استفاده کنید. به اینصورت که خرده های یخ راداخل نایلون ریخته ودر دستمال گذاشته و5 دقیقه روی چشم بگذارید.

بعد از جراحی های عیوب انکساری، چشم چند روز نیاز به استراحت است؟

بعد از عمل معمولا بين 3تا 5 روز بعلت تحريك پذيري بالاي چشمها بهتر است در محيط كاري يا آفتابي و گرد و خاكي نباشد .واز عینک آفتابی استفاده نماید.

بعد از عمل تاچند وقت نیاز به استفاده از عینک آفتابیست؟

استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل در چند روز اول در فضاهاي بسته و محيط بيرون هم لازم است ولي بعد از چند روز در محيط بيرون و فضاي باز تا 3 ماه نیاز است.

امکان بازگشت شماره چشم بعد از جراحی های عیوب انکساری چقدر است؟

بازگشت شماره چشم بعد از جراحی لازک ولیزیک ، معمولا در افرادی رخ میدهد که در سنین پایینتری مورد عمل قرار گرفته اند. در اقدام به عمل عجله نکنید و از ثابت شدن شماره چشم خود مطمئن شوید.