افزایش اندازه متن اندازه پیش فرض کاهش اندازه متن
چاپ صفحه

مقاومت در برابر کرونا با سرماخوردگی

 

برخی از افراد پس از ابتلا به سرما خوردگی آنتی بادی هایی ایجاد کرده اند که می توانند تا حدودی در مقابل کووید 19 کمی مقاوم تر باشند.

محققان نتیجه گرفته اند که منطقی است که آنتی بادی های یک سویه ممکن است به بدن کمک کنند ویروس کرونا را که باعث ایجاد کووید19 می شود، تشخیص دهند. آزمایش حساس تر برای غربالگری آنتی بادی های کرونا در افرادی که قبلا آلوده بوده اند. 

محققان هنگام بررسی آزمایش خود دریافته اند که برخی افراد قبلا پروتئین آنتی بادی داشتند که به کووید 19 واکنش نشان می دهند حتی اگر هنوز با آن منقبض نشده بودند. در تجزیه تحلیل دقیق تر 300 نمونه خون جمع آوری شده قبل از همه گیری در سال 2011 تا 2018 آنها دریافتند که تقریبا همه افراد دارای آنتی بادی سرماخوردگی هستند. علاوه بر این حدود 5 درصد از نمونه های بزرگسالان دارای آنتی بادی هایی بودند که می توانند کووید 19 را تشخیص دهند و 7 درصد نیز اخیرا با سرماخوردگی آنتی بادی های مشابه پائین آمده بود. قابل ذکر است تقریبا نیمی از کودکان بین 6 تا 16 سال دارای این آنتی بادی ها هستند که کووید 19 را تشخیص می دهند.

تحقیقات بیشتری برای درک علت این مورد لازم است اما این ممکن است به دلیل قرار گرفتن مرتب کودکان در معرض ویروس های کرونا باشند مانند سرماخوردگی. آنتی بادی های ناشی از سرماخوردگی همچنین می تواند دلیل کمبود شدید کووید 19 در کودکان باشد.

با این حال، محققان نمی توانند به طور قطعی بگویند که آیا این آنتی بادی ها از بروز کرونا جلوگیری می کنند یا خیر انتقال ویروس را کاهش می دهند یا شدت بیماری را کمتر می کنند. محققان گفتند این مطالعه چندین سال را بررسی می کند مطالعات آینده باید بررسی کند که چگونه ایمنی به ویروس دیگر تاثیر گذار است و اینکه سطخح ایمنی با سطح سایر موارد بالا می رود.

این هیجان انگیز است زیرا، درک آسان این فعالیت می تواند منجر به واکسن هایی شود که علیه طیف وسیعی از ویروس های کرونا کار می کند. از جمله سویه های سرماخوردگی مشترک و همچنین سارس و هرگونه سویه دیگر در آینده  با این حال افرادی که اخیرا سرماخورده اند هنوز باید مراقب ابتلا به کووید 19 باشند.

با بیش از 52 میلیون مورد بیمار کووید در سراسر جهان به نظر نمی رسد بسیاری از افراد این آنتی بادی های موجود را داشته باشند که می تواند با ویروس مقابله کند و این موضوع این گونه نیست که افرادی که اخیرا سرما خورده اند باید تصور کنند که از کووید 19 در امان هستند.

مطالعه بیشتر

ویدئو گالری