افزایش اندازه متن اندازه پیش فرض کاهش اندازه متن
چاپ صفحه

کرونا و چشم

 

چگونه ممکن است چشم ها در گسترش ویروس کرونا نقش داشته باشند

 

چشم پزشکان و کارشناسان بهداشت می گویند: چشم ما ممکن است نقش مهمی در گسترش و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا داشته باشند. برای کاهش خطر ابتلای شخصی به ویروس کرونا از لمس چشم، بینی و دهان خود با دست های آلوده خودداری کنید این غشاهای مخاطی (غشایی که حفره های مختلفی در بدن ایجاد می کنند) مستعدترین مکان جهت انتقال ویروس هستند.

ماسک صورت می تواند باعث کاهش شیوع ویروس کرونا توسط افرادی شود که هیچ علائمی از ویروس ندارند. اما این نکته قابل توجه است که ماسك صورت از چشم شما محافظت نمی كند.

 

 

ارتباط ویروس کرونا و چشم

ارتباط بین انتقال ویروس کرونا و چشم شما پیچیده است. تصور می شود كه ویروس کرونا از شخصی به فرد دیگر از طریق "قطرات تنفسی" موجود در هوا پخش می شود كه وقتی فرد سرفه می كند یا عطسه می كند ، دقیقاً مانند ویروس آنفولانزا گسترش می یابد. این قطرات می توانند در دهان یا بینی افرادی که در همان نزدیکی هستند ، فرود بیایند و احتمالاً در ریه ها استنشاق شوند. این قطرات همچنین می توانید هنگام لمس صورت و سپس چشمانتان با دست های آلوده به چشم شما منتقل شود.

کارشناسان پزشکی مطمئن نیستند که آیا کسی می تواند با لمس کردن یک سطح یا اشیاء ، مانند یک میز یا دستگیره در ، که دارای ویروس کرونا است ، و لمس دهان ، بینی یا احتمالاً چشمان خود ، به این ویروس مبتلا شود. به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی توصیه می کنند که دستان خود را به مدت 20 ثانیه یا بیشتر با آب گرم و صابون بشویید.

 

پزشکان معتقد اند که انتقال این ویروس از طریق چشمان ناگزیر است به همین منظور باید از عینک های محافظ استفاده نمود. زیرا قطرات تنفسی از یک فرد آلوده ممکن است به چشم های خود یا سایر غشاهای مخاطی رسیده باشد. لذا شیشه ها و طلق های محافط ممکن است از انتقال ویروس کرونا محافظت کنند.

دانشمندان و چشم پزشکان توصیه می کنند که استفاده کنندگان لنزهای تماسی به طور موقت به سمت عینک بپیوندند تا خطر انتقال ویروس کرونا که یک بیماری تنفسی کشنده است، کاهش یابد. زیرا  استفاده کنندگان لنزهای تماسی بیشتر از کسانی که از عینک استفاده میکنند، چشم خود را لمس می کنند.

نکته دیگر اینکه عینک های طبی و عینک آفتابی مانع کاملی از انتقال قطرات تنفسی نیست که به سوی شما پاشیده می شود. کارشناسان مراقبت های بهداشتی می گویند ، عینک ایمنی ، که از قسمت های در معرض و ناحیه اطراف چشم شما محافظت می کند ، ممکن است محافظت بهتری داشته باشد. WHO بطورخاص عینک ایمنی را برای افرادی که به صورت مداوم با بیماران در ارتباط هستند، توصیه می کند.

 

 

ویروس کرونا و التهاب ملتحمه

بیمارانی که به کروناویروس جدید مبتلا شده اند ممکن است علائم چشمی داشته باشند. ملتحمه ملتهب، التهاب غشای چشم می باشد. اغلب به "چشم صورتی" گفته می شود. ملتحمه اغلب به عنوان یک چشم آلوده ، قرمز، مرطوب و اشکی مشاهده می شود.

 

 

ملتحمه ویروسی با عفونتهای تنفسی فوقانی (سرماخوردگی ، گرگرفتگی و غیره) شناخته شده است و ممکن است نشانه ای از ویروس COVID-19 باشد. یک مطالعه جدید در بیمارستانهای سراسر چین ، که در مجله پزشکی نیو انگلستان منتشر شده است ، 0.8% از بیماران با تشخیص تایید شده ویروس کرونا به صورت  ، التهاب ملتحمه مشاهده شده اند.

یک مطالعه در مجله ویروس شناسی پزشکی از 30 بیمار بستری در COVID-19، فقط یک بیمار مبتلا به ملتحمه داشت. براساس این اطلاعات ، بروز ملتحمه کم است. ولی با این حال پوشاندن چشم ها جهت محافطت از انتقال ویروس کرونا امری ضروری است.

مطالعه بیشتر

ویدئو گالری